Ana SayfaProjelerGüncel ProjelerSürdürülebilir Kent için Veriye Dayalı Yerel Politika

Sürdürülebilir Kent için Veriye Dayalı Yerel Politika

Bu projedeki ortaklarımız

2019

Sürdürülebilir Kentler İçin Veriye Dayalı Yerel Politika projesi TESEV’in Friedrich Naumann Vakfı desteğiyle 2016’dan bu yana yürüttüğü Sürdürülebilir Kentleri Desteklemek programı kapsamında geliştirilmiştir. Proje, veri yönetişimi kavramlarını incelemek ve yerel karar alıcıların veriye dayalı politika hazırlamalarını kolaylaştırarak yenilikçilik kapasitelerini artırmayı hedeflemektedir.

Sürdürülebilir Kent İçin Veriye Dayalı Yerel Politika projesi kapsamında incelenen kavramların arasında veri yönetimi, veri yönetişimi, büyük veri ve açık veri yer almaktadır. Yerel karar alıcıların veriye dayalı politika geliştirmek için veri yönetişiminden nasıl yararlandığını inceleme amaçlı 5 belediye temsilcisiyle Amsterdam’da bir çalışma gezisi düzenlenmiştir. Ayrıca kavramsal bilgi ve veri yönetimi vakaları, açık veri, büyük veri ve kentlerin bunları veriye dayalı politika geliştirmede nasıl kullanabileceğini inceleyen bir rapor hazırlanacaktır.

Son olarak, raporun içeriği İstanbul’da 10 kentten belediye temsilcisinin bir araya geleceği bir etkinlikte daha büyük bir gruba sunulacaktır.