Ana SayfaYayınlarRaporlarYeni Anayasa Yapım Sürecinde Basın: Ağustos 2013 – Şubat 2014

Yeni Anayasa Yapım Sürecinde Basın: Ağustos 2013 – Şubat 2014

22 Temmuz 2014

TESEV Demokratikleşme Programı’nın (TESEV DP) Anayasa Yapım Sürecini İzleme Çalışması altında kaleme alınan bu rapor, TESEV DP’nin basın ve medyanın Türkiye’nin yeni bir anayasa oluşturma sürecine katkılarını incelemek amacıyla üstelendiği basın taramasının raporlandığı üçüncü çalışmadır.

Raporu PDF Olarak İndir
Yazarlar:

Çalışmaya konu olan Ağustos 2013-Aralık 2013 döneminde farklı görüş ve ideolojik yakınlıkları olduğu bilinen Cumhuriyet, Hürriyet, Özgür Gündem, Radikal, Star, Taraf ve Zaman gazetelerinden oluşan 7 gazetelik bir örneklem oluşturulmuş; bu gazetelerde anayasa yapım sürecini konu edinmiş haber, köşe yazısı, yorum ve söyleşilerden oluşan toplam 184 içerik değerlendirmeye alınmıştır.

Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nun Kasım 2013’te dağılmasının ardından Aralık ayı boyunca bu olayın yankıları yine aynı 7 gazete üzerinden takip edilmiş, hızla değişen ülke gündeminin de etkisiyle anayasa yapım çalışmalarının basında gitgide daha az yer bulduğu tespit edilmiştir.

2014 yılının Ocak ve Şubat aylarında Türkiye’nin yeni anayasasını konu edinen haberler yazılı basın yerine internet üzerinden taranmıştır. Ancak süreç basında çok kısıtlı olarak yer bulabildiğinden, okumakta olduğunuz rapor ağırlıklı olarak 2013 yılına ait değerlendirmelerden oluşmaktadır.